Nasza szkoła wystartowała w III Edycji Projektu Drużyny Energii.
To akcja, która ma za cel zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej poprzez wspólną zabawę i rywalizację z rówieśnikami ze szkół w całej Polsce. W dobie pojawiających się co rusz kolejnych nowinek technologicznych, które młodzi ludzie uwielbiają, nie powinniśmy zapominać o tym, jak ważną rolę w ich rozwoju odgrywa właśnie ruch. Właśnie dlatego w Drużynie Energii wykorzystujemy media społecznościowe i internet, by pokazać uczniom, że sport może też być dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu. W tym roku jest to już III edycja tego projektu, którego mecenasem jest ENERGA a honorowym patronatem MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ.
Jury konkursu Drużyna Energii spośród 227 zgłoszeń wyłoniło 100 szkół, które przygotowały najciekawsze prezentacje pokazujące ich sportowego ducha. Dzięki temu uczniowie otrzymają zestawy strojów od Grupy Energa i w ramach III edycji projektu będą ćwiczyć razem z ambasadorami i rywalizować z rówieśnikami z całej Polski. Sportowy etap konkursu rozpocznie się 6 maja. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody i udział w wielkim finale.
Do najlepszej 100 zakwalifikowały się szkoły z całej Polski, aczkolwiek najwięcej reprezentantów mają województwa pomorskie, mazowieckie i wielkopolskie. Pomimo stu miejsc, zakwalifikować się do Drużyny wcale nie jest tak łatwo – jak co roku zadaniem szkół ubiegających się o prawo udziału w etapie sportowym projektu, było nagranie krótkiego filmu pokazującego sportowy charakter szkoły. Mimo trudnych warunków związanych z pandemią koronawirusa uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali ciekawe i energetyczne prezentacje ukazujące ćwiczących podczas domowej kwarantanny. Miejsca ćwiczeń odzwierciedlały kreatywność uczniów, którzy wykorzystali przestrzeń w pokojach, kuchniach, na klatkach schodowych, w ogrodach oraz zaangażowali do wspólnej zabawy rodzeństwo, rodziców a nawet domowe zwierzaki. Zgodnie z ideą #zostanwdomu i #cwiczwdomu wszystkie filmy zgłoszone do Drużyny Energii nagrywane były w bezpieczny i odpowiedzialny sposób.

W związku z jakością i liczbą przesłanych filmów jury nie miało łatwego zadania, samo obejrzenie wszystkich nagrań zajęło około 10 godzin!

– Mieliśmy trudne zadanie, bo otrzymaliśmy bardzo wiele pomysłowych i zaangażowanych filmów. Uczniowie podawali sobie ręcznik pomiędzy zmontowanymi później kadrami albo ćwiczyli rodzinnie wykorzystując młodsze rodzeństwo np. biorąc je na barana w czasie przysiadów – mówi Grzegorz Bałkowiec, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA. – Dziękujemy wszystkim nauczycielom i młodzieży za przygotowanie filmików i aplikacji do Drużyny Energii. Pokazaliście wielkiego sportowego ducha i to, że radość z ruchu można czerpać nawet w czasach kwarantanny. Gratulujemy finałowej 100 i liczymy na zaciętą rywalizację o zwycięstwo. Do wykonywania ćwiczeń z naszymi ambasadorami w ramach prezentowanych przez nich dyscyplin sportowych zachęcamy jednak wszystkich chętnych – dodaje.
Do 100 nowych szkół dołączyło kilkadziesiąt szkół z poprzednich edycji, dzięki czemu w konkursie weźmie udział jeszcze więcej uczniów. Zadaniem finalistów będzie wykonywanie ćwiczeń przygotowanych przez ambasadorów w 5 dyscyplinach sportowych. Nagrania każdego z uczniów trafią do nauczyciela WF-u, który złoży sprawozdanie z realizacji zadania przez szkołę. Im większy procent wszystkich uczniów z klas 6-8 danej placówki nagra filmy, tym większa szansa na wygraną.

Rywalizacja w 5 dyscyplinach ruszy 6 maja. Na drużyny, które zanotują najwyższą frekwencję i będą najlepiej wykonywały różnorodne zadania sportowe przygotowane przez ambasadorów akcji, czekają prezenty i nagrody indywidalne. W pięciu najlepiej ocenianych szkołach lekcje WF-u poprowadzą utytułowani sportowcy. To m.in. mistrzyni Europy w pchnięciu kulą Paulina Guba, reprezentant Polski w koszykówce Adam Hrycaniuk, legendarny bramkarz reprezentacji Polski w piłce ręcznej Sławomir Szmal, kapitan reprezentacji Polski w ampfutbolu Przemysław Świercz czy wicemistrz Europy OCR Ninja Track Jakub Zawistowski. Dodatkowo, na zakończenie projektu szkolne reprezentacje wezmą udział w Wielkim Finale akcji na Stadionie Energa Gdańsk. Będzie czekało tu mnóstwo atrakcji, nie tylko tych sportowych!

Drużyna Energii to ogólnopolski program sportowo-edukacyjny, skierowany do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych w którym znani sportowcy zachęcają do aktywności fizycznej, pokazując ćwiczenia z elementami różnych dyscyplin sportowych. Ćwiczenia prezentowane są za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych, a zadaniem młodzieży jest wykonywanie sportowych wyzwań i dokumentowanie ich przy pomocy smartfonów. Aktualnie trwa trzecia edycja projektu, którego inicjatorem jest Grupa Energa, a honorowym patronatem objął go Minister Edukacji Narodowej.

Co można zdobyć?
Szkoła najlepsza w realizacji ćwiczeń w jednej z 5 dyscyplin wygra wizytę ambasadorów, a dodatkowo będzie miała szansę na nagrodę główną, czyli udział w wielkim finale, który odbędzie się na gdańskim Stadionie Energa. Trzy najlepsze ekipy zgarną też czeki na wyposażenie sali gimnastycznej w sprzęt sportowy, a najlepsza szkoła 3. edycji otrzymała dodatkowo puchar Drużyny Energii.
W tym roku nasza akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
ZACHĘCAM DO ĆWICZEŃ!!!
Barbara Morawiak
nauczyciel wychowania fizycznego

P.S Uczniowie już ćwiczą. Z województwa opolskiego zakwalifikowały się tylko 3 szkoły a wśród nich oczywiście MY.