W niedzielę, 29 maja na terenie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Strojcu odbył się festyn rodzinny – dla mieszkańców sołectw, których dzieci uczęszczają do naszych placówek . Celem była integracja, bo przez dwa lata z powodu pandemii nie można było organizować żadnych imprez. Frekwencja dopisała.

Organizatorzy – Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Rada Rodziców – przygotowali mnóstwo atrakcji nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Rozpoczęło się od pokazu tańca w wykonaniu – prowadzonej przez Agnieszkę Nowałkę – grupy Dance Forever. Po tej prezentacji przyszedł czas na konkurencje sportowe dla najmłodszych – prowadzili je Barbara Morawiak i Sebastian Uznański, nauczyciele wychowania fizycznego strojeckiej szkoły, których wspomagały: Mariola Koj-Cebula, Barbara Sośnicka-Ciupa, Agata Kulik, Elżbieta Krupa. Były: rzuty piłką do tablicy punktowej, skok w dal, rzuty do kosza, żonglerka piłką, hula hop, skakanka i siatkówka plażowa. Najlepsi otrzymali dyplomy, medale i nagrody rzeczowe – wręczały je Halina Kowalczyk i Barbara Morawiak. Uhonorowani zostali: Maja Zaraś, Justyna Mencfel, Karol Pilarski, Damian Maryniak, Jakub Sałata, Weronika Koper, Laura Kos, Sonia Kucia, Gabriel Jurczyk, Lena Białkowska, Mikołaj Hombek, Wojtek Pokorski, Bartek Sałata, Filip Ośródka, Iga Pilak, Martyna Pokorska, Piotr Nowak, Dominik Zaraś, Kuba Georg, Kacper Cieśla i Ewa Pilarska.

Rozegrano mecz piłki nożnej rodzice kontra uczniowie, a pokazowe spotkanie siatkarskich „trójek” stoczyli reprezentanci sekcji M-GOKiS i ich koledzy: Bartłomiej Kowalczyk, Mikołaj Ulfik, Kacper Pilak oraz Mateusz Pilak, Przemysław Kaczmarek i Michał Hadam. Mecz siatkówki nauczycieli i rodziców z młodzieżą poprzedziło przeciąganie liny z udziałem zawodników.

Zabawy animacyjne z udziałem dzieci i dorosłych prowadziły harcerki Agnieszka Nowałka i Aleksandra Nowałka. Grupa uczestników festynu odtańczyła „belgijkę”. Dzieci chętnie korzystały z dmuchańców i przejażdżek mini-gokartami oraz bryczką Leszka Kałwaka ze Skotnicy. Malowanie twarzy oferowały: Weronika Jura, Maja Błaszczak, Lena Boczkowska i Liliana Grygiel. Warkocze zaplatały Lidia Huszno i Lidia Szurlej, zaś tatuaże wykonywały Aleksandra Huszno i Sandra Wilczyńska. Natomiast Dagmara Kaczmarek robiła różności z dmuchanych balonów. Nie brakowało chętnych do puszczania mydlanych baniek, nad czym czuwały Małgorzata Roj oraz Żaneta Bartos. Atrakcję stanowiła nauka chodzenia na szczudłach – w roli instruktorki wystąpiła Krystyna Kukuł.

Do stoiska loterii fantowej, obsługiwanego przez Lidię Błach, Katarzynę Tabor, Barbarę Kołodziejską i Krystynę Brodną, ustawiła się kolejka. Wygrywał każdy los. Sporo emocji wzbudziła licytacja pod hasłem „Babeczki z niespodzianką”. Poprowadziły ją Lidia Szurlej i Agnieszka Nowałka. Do każdej słodkiej babeczki (przygotowano ich 18) przypisany był numer, pod którym kryła się jakaś nagroda. Ceną wywoławczą było 10 zł, ale wiele babeczek „poszło” za 100, a nawet 150 zł. Do wygrania były m.in.: wymiana opon w aucie, lekcje jazdy konnej, tort, kolacja w restauracji dla 2 osób, noc w gospodarstwie agroturystycznym, bony upominkowe do sklepów i salonów kosmetycznych, wymiana oleju w samochodzie, porada u prawnika, zajęcia z aerobiku. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na potrzeby szkoły. Fundatorami nagród byli: Daria Komorowska, Patrycja Wilczyńska, Ewa Pokorska, Monika i Paweł Sikorowie, Aleksandra Strochalska, Tomasz Antosik, Szczepan Maryniak, Arleta Boczkowska, restauracja „Pod lipą” z Gorzowa Śląskiego, M-GOKiS Praszka, Ilona Chłód, Katarzyna Jurczyk, Alicja Ośródka, Katarzyna Kałwak, Barbara Morawiak oraz pizzeria „Prato Verde” z Praszki.

Swoje stanowisko zainstalowali również strażacy OSP ze Strojca. Prezentowali sprzęt ratownictwa technicznego, m.in. torby medyczne, nosze, defibrylator AED, aparat powietrzny, hydranty. W ruch poszły też sikawki.

Przez cały czas smakołyki oferował bufet. Były zapiekanki, ciasta, frytki oraz pajdy chleba ze swojskim smalcem.- Ciasta upiekły mamy naszych dzieci – tłumaczy Halina Kowalczyk. Swoje stoisko miała Szkoła Językowa Teddy Eddie z Praszki. Wszystkie atrakcje dla dzieci były bezpłatne – zafundowała je Rada Rodziców. Przy okazji festynu zorganizowano również „Dzień otwarty” szkoły, po której wszystkich chętnych oprowadzały: Beata Antosik, Marta Pawlak i Jolanta Łęgosz. Oprawę muzyczną imprezy zapewnił Artur Ziółkowski, a zabezpieczali ją druhowie ze Strojca, Brzezin i Skotnicy.