To akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas ubiegłorocznej edycji Narodowego Czytania lekturą były Nowele polskie. W trakcie dziewiątej odsłony, 5 września 2020 roku, był czytany dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu ,,Balladyna’’.
W naszej szkole Narodowe Czytanie odbyło się w innej odsłonie, niż w poprzednich latach. Dotychczas czytaliśmy wybrane utwory wspólnie, np. na boisku czy na sali gimnastycznej.
Obecnie każda klasa uczyniła to w swojej pracowni. Uczniowie klas młodszych czytali z wychowawczyniami ulubione bajki czy opowiadania. Starsi zaś fragmenty lektur . Jedynie ósmoklasiści w plenerze przypomnieli sobie ,,Balladynę’’, gdyż to lektura z klasy siódmej, dobrze im znana.
Dziękujemy wszystkim pięknie za udział i czytajcie, czytajcie. Przypominamy, że nasza biblioteka stoi dla Was otworem, Drodzy Uczniowie.

Lidia Błach i Barbara Kołodziejska.