W naszej szkole działania profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa w sieci podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodziliśmy 5 lutego pod hasłem „Działajmy razem”. W ramach obchodów DBI 2019 na terenie szkoły miały miejsce różne inicjatywy, w których udział wzięła cała społeczność szkolna.

Już w styczniu podczas wywiadówki, rodzice otrzymali ulotki „Bezpieczny Internet”, których zadaniem było zwrócenie uwagi rodziców na bezpieczeństwo ich dzieci podczas korzystania z sieci. W ramach zajęć informatyki oraz programowania  uczniowie wszystkich klas I-VIII uczestniczyli w zajęciach w oparciu o scenariusze DBI. W ramach akcji powstały liczne prace graficzne, prezentacje multimedialne, animacje…Przygotowane zostały tematyczne gazetki dla uczniów i rodziców, na których zamieszczono materiały dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci.

W drugiej połowie lutego uczniowie spotkali się z funkcjonariuszami pobliskiej Komendy Policji. Podczas spotkania dzieci poznały konsekwencje nierozważnego korzystania z sieci. Następnego dnia odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy IV i VI całkowicie poświęcony zagrożeniom czyhającym na użytkowników Internetu. Na zakończenie spotkania przewodniczący klas starszych zagrali w specjalnie stworzoną na tą okazję grę planszową. Zawodnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat Internetu, przy okazji przypominając o innych sposobach spędzania wolnego czasu.

Agnieszka Gielzok