,,Być pokonanym, a nie być zwyciężonym, to też zwycięstwo’’ .Znaczenie tych słów Józefa Piłsudskiego poznali uczniowie klasy VIII ,którzy uczestniczyli w nocce patriotycznej poświęconej tym, który ,,umieli pięknie żyć i pięknie umierać’’ ,czyli bohaterom lektury ,,Kamienie na szaniec’’.
Podczas zajęć uczestnicy wykonali mural patriotyczny oraz pracowali metodą stacji zadaniowych. Mieli do wykonania 10 zadań związanych z książką Aleksandra Kamińskiego. Nie zabrakło takich zadań jak:
– przeprowadzenie ankiety , dlaczego omawiana książka powinna być lekturą szkolną ,
-nadajemy nazwę szkole imieniem Zośki, Rudego bądź Alka ,dlaczego,
-tworzymy smatfon chłopaków z batalionu ( tapeta, kontakty, szyfrowane wiadomości),
-co możemy znaleźć na profilu facebooka na temat książki i jej legendy -lektura ,,żyje ‘’do dziś,itd…
Wspólne oglądanie adaptacji filmowej o 24.00 w Sali lekcyjnej ,to świetna lekcja ,skłaniająca do wielu refleksji na temat okrucieństwa II wojny światowej.
Czy ósmoklasiści opanowali znajomość lektury ? Na pewno tak, bo trzeba mieć wiele zapału żeby po wyczerpującym dniu w szkole ,chcieć uczyć się o tej porze w szkole. A zapału uczestnikom nie brakowało ,co potwierdzają organizatorki zajęć: H. Kowalczyk, B. Kołodziejska i L. Błach

P.S. Najlepiej na świecie smakują zapiekanki i kanapki ,przygotowane samodzielnie i w dobrym towarzystwie w szkolnej stołówce, po północy.